Original web site: http://www.mybswim.org/summer/2002champship.htm

Championship Results

Final Results 

Summer Swimming Championships

August 3, 2002

Hosted by The Montgomery YMCA Barracudas

Second Session

Click here for 2002 Championship Records

SECOND SESSION 11 and 12- Boys
Montgomery YMCA Barracudas 
                       MYSSL Championship Meet - 8/3/02 
                            MYSSL Championship Meet 
                  Sponsored by the Montgomery YMCA Barracudas 
                                    Results 
 

Event 40  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Frank              11 Dolphins             1:08.56    1:09.51    9 
  2 Ehrhard, Zach             11 Seahawks             1:11.81    1:10.21    7 
  3 Ison, Travis              11 Sea Dragons          1:18.94    1:17.32    6 
  4 Gilbert, Branton          12 Mighty Sharks        1:41.90    1:18.96    5 
  5 Abisamra, Marcel          12 Dolphins             1:22.05    1:20.05    4 
  6 Dawkins, Ray              11 Sea Dragons          1:31.62    1:30.19    3 
  7 Tubner, Roman             12 Mighty Sharks        1:57.09    1:31.78    2 
  8 Dean, Blake               12 Mighty Sharks        1:41.50    1:34.07    1 
  9 Morris, Jay               12 Mighty Sharks        1:45.47    1:34.11 
 10 Menefee, Andrew           11 Mighty Sharks        1:32.94    1:38.41 
 11 Li, Han                   12 Dolphins                  NT    1:40.60 
 12 Moss, Courtney            11 Mighty Sharks        1:41.65    1:42.93 
 13 Beavers, Mark             11 Stingrays            1:37.22    1:44.07 
 14 Simpkins, Kirklyn         11 Water Moccasins      1:53.24    2:00.41 
 

Event 46  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell Road YMCA Dolphins  'A'                      2:21.75    2:30.51   18 
  2 Southeast YMCA Mighty Sharks  'A'                 2:47.44    2:35.57   14 
     1) Menefee, Andrew 11              2) Tubner, Roman 12 
     3) Gilbert, Branton 12             4) Moss, Courtney 11 
  3 East YMCA Sea Dragons  'A'                        2:47.88    2:44.56   12 
     1) Dawkins, Ray 11                 2) Crowe, Evan 11 
     3) Mitchell, Robert 11             4) Ison, Travis 11 
 

Event 52  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Andrew             12 Tiger Sharks           33.03      31.11    9 
  2 Young, Frank              11 Dolphins               33.78      32.77    7 
  3 Gilbert, Branton          12 Mighty Sharks          36.25      34.60    6 
  4 Abisamra, Marcel          12 Dolphins               35.78      35.73    5 
  5 Tubner, Roman             12 Mighty Sharks          38.62      37.06    4 
  6 Menefee, Andrew           11 Mighty Sharks          42.23      41.42    3 
  7 Mitchell, Robert          11 Sea Dragons            45.37      41.48    2 
  8 Li, Han                   12 Dolphins               43.08      41.82    1 
  9 Moss, Courtney            11 Mighty Sharks          41.66      42.17 
 10 Morris, Jay               12 Mighty Sharks          44.12      42.22 
 11 McKeown, Brantley         11 Tiger Sharks           44.08      43.13 
 12 Beavers, Mark             11 Stingrays              40.88      44.35 
 13 Dean, Blake               12 Mighty Sharks          43.56      44.36 
 14 Buchman, Derek            11 Seahawks               44.45      46.74 
 15 Simpkins, Kirklyn         11 Water Moccasins        45.28      48.22 
 16 Kelley, Josh              12 Seahawks               50.96      49.54 
 17 Thornton, Titus O         11 Tigar Sharks           46.31      49.90 
 18 Harvey, Isaiah            12 Sharks               1:25.84    1:07.13 
 

Event 58  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Andrew             12 Tiger Sharks           43.38      40.99    9 
  2 Ehrhard, Zach             11 Seahawks               43.32      41.14    7 
  3 Ison, Travis              11 Sea Dragons            44.47      42.20    6 
  4 Gilbert, Branton          12 Mighty Sharks          48.69      46.05    5 
  5 Morris, Jay               12 Mighty Sharks          49.41      46.52    4 
  6 Porter, Luke              11 Dolphins               52.37      50.09    3 
  7 Dean, Blake               12 Mighty Sharks          55.29      51.67    2 
  8 Kelley, Josh              12 Seahawks               56.09      52.36    1 
  9 Buchman, Derek            11 Seahawks              53.68      52.43 
 10 Crowe, Evan               11 Sea Dragons            51.16      54.71 
 11 Dawkins, Ray              11 Sea Dragons          1:03.20      57.39 
 12 Mitchell, Robert          11 Sea Dragons          1:10.34    1:12.10 
 13 Thornton, Titus O         11 Tigar Sharks         1:19.46    1:18.81 
 -- Tubner, Roman             12 Mighty Sharks             NT         DQ 
 -- Moss, Courtney            11 Mighty Sharks        1:05.84         DQ 
 -- Menefee, Andrew           11 Mighty Sharks             NT         DQ 
 -- McKeown, Brantley         11 Tiger Sharks         1:10.69         DQ 
 -- Harvey, Isaiah            12 Sharks               1:21.10         DQ 
 

Event 64  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Frank              11 Dolphins             1:17.61    1:23.41    9 
  2 Ison, Travis              11 Sea Dragons          1:31.50    1:26.54    7 
  3 Porter, Luke              11 Dolphins             1:32.83    1:39.86    6 
  4 Morris, Jay               12 Mighty Sharks        2:05.19    1:51.00    5 
  5 Buchman, Derek            11 Seahawks             2:00.94    1:53.58    4 
  6 Crowe, Evan               11 Sea Dragons          2:18.08    1:55.42    3 
  7 Kelley, Josh              12 Seahawks                  NT    2:07.58    2 
 -- Abisamra, Marcel          12 Dolphins                  NT         DQ 
 -- Beavers, Mark             11 Stingrays                 NT         DQ 
 -- Jones, Andrew             12 Tiger Sharks         1:35.05         DQ 
 -- Dawkins, Ray              11 Sea Dragons               NT         DQ 
 -- Li, Han                   12 Dolphins             2:00.18         DQ 
 -- Gilbert, Branton          12 Mighty Sharks        1:59.39         DQ 
 

Event 70  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Frank              11 Dolphins               39.22      36.53    9 
  2 Ehrhard, Zach             11 Seahawks               39.03      37.30    7 
  3 Jones, Andrew             12 Tiger Sharks           40.93      38.18    6 
  4 Ison, Travis              11 Sea Dragons            41.58      45.05    5 
  5 Tubner, Roman             12 Mighty Sharks          54.81      50.61    4 
  6 Li, Han                  12 Dolphins               55.16      54.02    3
  7 Crowe, Evan               11 Sea Dragons               NT      57.96    2 
 -- Simpkins, Kirklyn         11 Water Moccasins      1:03.88         DQ 
 -- Porter, Luke              11 Dolphins               47.73         DQ 
 

Event 76  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehrhard, Zach             11 Seahawks                  NT      37.60    9 
  2 Porter, Luke              11 Dolphins               44.90      41.37    7 
  3 Dawkins, Ray              11 Sea Dragons            43.58      43.61    6 
  4 Abisamra, Marcel          12 Dolphins               48.90      49.02    5 
  5 Buchman, Derek            11 Seahawks               57.35      50.16    4 
  6 Beavers, Mark             11 Stingrays              50.55      51.81    3 
  7 Dean, Blake               12 Mighty Sharks          56.65      52.43    2 
  8 McKeown, Brantley         11 Tiger Sharks         1:02.46      55.88    1 
  9 Simpkins, Kirklyn         11 Water Moccasins        56.97    1:00.03 
 10 Kelley, Josh              12 Seahawks             1:09.12    1:00.17 
 11 Crowe, Evan               11 Sea Dragons            53.46    1:00.68 
 12 Menefee, Andrew           11 Mighty Sharks        1:06.19    1:01.22 
 13 Thornton, Titus O         11 Tigar Sharks         1:06.53    1:03.43 
 14 Moss, Courtney            11 Mighty Sharks             NT    1:04.25 
 15 Harvey, Isaiah            12 Sharks                    NT    1:41.84 
 -- Mitchell, Robert          11 Sea Dragons            52.25         DQ 
 

Event 82  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell Road YMCA Dolphins  'A'                      2:57.04    2:54.54   18 
  2 Southeast YMCA Mighty Sharks  'A'                 3:29.78    3:06.42   14 
     1) Dean, Blake 12                  2) Morris, Jay 12 
     3) Tubner, Roman 12                4) Gilbert, Branton 12 
  3 East YMCA Sea Dragons  'A'                        2:58.00    3:19.17   12 
 

 

Questions or Comments about MYB Site, Summer League Information or Email for the Team? Email Summer League or Email MYB

Copyright MYB Swim Team© 2001/2002 All Rights Reserved     The Barracuda Logo Is Property Of The Montgomery YMCA Barracuda Swim Team and Cannot Be Reproduced Or Used Without The Permission Of The Swim Team

Back to MYB HOME PAGE